A mérőkaros mérések 4 fő lépése
2023-01-24
Mérés, szerkesztés, méretezés és a jegyzőkönyv elkészítése - Ez a 4 fő lépés jelenti a legtöbb FARO mérőkaros mérés alapját. Ebben a Tudásbázis bejegyzésben bemutatjuk az alap mérési stratégia 4 fő lépését és azok tartalmát.
1. ábra: A mérőkaros mérések 4 fő lépése
1. lépés: Mérés
A mérési feladat elvégézéséhez szükséges minden mérhető elem felvétele taktilis vagy lézerszkenneres (érintkezésmentes) mérés útján. A műszaki rajz elemzése során ki kell jelölni azokat a geometriai elemeket, felületeket (összefoglaló néven:
feature), amelyeket a teljes mérési feladat elvégézéshez meg kell mérni.
2. ábra: Síkfelület mérése FARO CAM2 mérőszoftverben
Érdemes kiemelt figyelmet fordítani a bázisfelületekre, illetve a funkcionális felületekre. Fontos megjegyezni továbbá, hogy a mérőkaros mérések sajátossága, hogy vannak olyan geometriai elemek, amelyek vetítő síkhoz vannak kötve. Ez azt jelenti, hogy az ilyen geometriai elemek mérése előtt biztosan fel kell venni vetítő síkot is.
Előfordul olyan mérési feladat is, ahol a mérendő geometriai elem mérete miatt (pl.: kisebb furat átmérők) tapintócserére van szükség. Ebben az esetben érdemes - a mérési idő optimalizálása érdekében - úgy megtervezni a mérési feladatot, hogy a lehető legkevesebb tapintócserére legyen szükség.
2. lépés: Szerkesztés
A műszaki gyakorlatban szép számmal fordulnak elő olyan mérési feladatok, ahol a tűrt geometriai elem közvetlenül nem mérhető (pl.: osztókörök átmérője). Ebben az esetben a korábban mért elemekből szerkesztett elemeket hozunk létre.
3. ábra: Osztókör szerkesztése a furatmintázat furataiból
Ilyen szerkesztési lépés lehet két sík metszőegyenesének, egyenes és sík metszéspontjának, forgásfelület és sík metszetének létrehozása, n darab pontra regressziós elem (egyenes, kör, sík stb.) illesztése, párhuzamos eltolások, forgatások és még sok más.
A szerkesztési lépésben mért és szerkesztett elemekből is létrehozhatóak a virtuális geometriai elemek. A FARO CAM2 mérőszoftverben a szerkesztett geometriai elemek a mért elemekhez hasonlóan méretezhetők és jegyzőkönyvezhetők.
3. lépés: Méretezés
A mérési folyamat harmadik lépésében hozzuk létre a műszaki rajzon szereplő távolság- és szögméreteket, definiáljuk a bázisfelületeket és ebben a lépésben értékeljük ki az irány-, helyzet- és teljes ütéstűréseket is (összefoglaló néven:
GD&T).
4. ábra: Távolság- és szögméretek meghatározása, GD&T kiértékelések
Fontos megjegyezni, hogy minden mért geometriai elem esetén - amennyien az elem kiszámításához minimálisan szükség pontszámnál több pontból mérünk -
alaktűrés érték is kiszámításra kerül.
4. lépés: Jegyzőkönyv készítés
A mérési folyamat utolsó lépésében hozzuk létre a mért és szerkesztett geometriai elemeket, a kiértékelt távolság- és szögméreteket, valamit a GD&T eredményeket tartalmazó jegyzőkönyvet. A FARO CAM2 mérőszoftverben számos, előre definiált sablon áll a felhasználók rendelkezésére.
5. ábra: Jegyzőkönyv létrehozása a geometriai elemekből
A megfelelő sablon kiválasztását (
és testreszabását) követően a felhasználó kijelöli a szükséges geometriai elemeket és méreteket, majd végül a megfelelő formátumban kiexportálja a jegyzőkönyvet (
*.pdf, *.xls, *.txt, *.html stb).
Minta FARO jegyzőkönyv letöltése
Új hozzászólás:
Korábbi hozzászólások:
Ehhez a cikkhez/bejegyzéshez még nem érkezett hozzászólás!
|