Az épületfelmérés során a pontos és részletes adatok gyűjtése kulcsfontosságú a tervezési és kivitelezési folyamatokban. A hagyományos felmérési módszerek mellett a 3D lézerszkennelés egyre nagyobb teret nyer, köszönhetően gyorsaságának, pontosságának és részletgazdagságának. A hagyományos épületfelmérési módszerek mindamellett, hogy költséghatékony megoldások, időigényesek és akár pontatlanok is lehetnek. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan történik az épület 3D lézerszkennelés, és milyen előnyöket kínál ez a technológia.
Mi a különbség a hagyományos és 3D lézerszkenneres épületfelmérés között?
A hagyományos épületfelmérés során a manuálisan mért távolságokat nem ritkán előre kinyomtatott 2D tervrajzokra, kézzel skiccelt vázlatokra írják fel. A manuális felmérés során helyiségről helyiségre haladva mérik és rögzítik a méreteket. Ez persze korántsem veszélytelen, hiszen a manuális felmérés esetén könnyedén kimaradhat egy-két méret, távolság, esetleg egész helyiségek is.
Hiányos, elavult a tervdokumentáció vagy egyáltalán nem is létezik?
A 3D lézerszkennelés ennek kiküszöbölésére kiváló eszköz. Legfontosabb előnye, hogy milliméteres pontossággal szkenneli be a teljes teret részletgazdag állományt létrehozva, így biztosan nem marad ki egyetlen méret sem.
Tekintse meg rövid videónkon a lézerszkennert munka közben:
(Egy kattintás: videó elindítása/leállítása - Két kattintás: teljes képernyős méret / normál méret)
Mi az a 3D lézerszkennelés?
A 3D lézerszkennelés egy olyan érintkezésmentes mérési eljárás, amely során a 3D szkennerbe épített infravörös lézer segítségével pásztázzuk a szkenner környezetét, a mérendő épületet. A mérési folyamat eredménye a pontfelhő: sok millió diszkrét mérési pont összefüggő halmaza. A 3D lézerszkennerben található lézer hullámhossza a nem látható fény tartományában van, továbbá Class 1 osztályba sorolható, ami azt jelenti, hogy szemre egyáltalán nem veszélyes.
A 3D szkennerbe épített infravörös lézer segítségével pásztázzuk a mérendő épületet
Mennyi ideig tart a lézerszkenneres épületfelmérés?
A FARO legújabb 3D lézerszkennerével már akár 28 másodperc alatt is készíthető színes pontfelhő. Bár a felhasználó a mérés előtt szabadon testreszabhatja a beállításokat, természetesen van lehetőség ún. előre definiált, szkennelési profilok beállítására is. Ilyen előre definiált profil például a beltéri szkennelésre optimalizált vagy éppen a nagyobb távolságokra kitalált, kültéri profil, amely egyetlen kattintással állítja be a szkennelési paramétereket az aktuális mérési feladatnak megfelelően.
Általánosságban elmondható: három paraméter dönti el, hány másodperc a mérési idő:
Resolution, azaz a pontfelhő felbontása: ez a paraméter szabályozza, hogy mennyire sűrű a pontfelhő.
Quality, azaz a pontfelhő minősége: ez határozza meg, hogy mennyire szóródnak ki a pontok a mért felületből.
Színes vagy nem színes a pontfelhő?
A helyszíni felmérés során felvett pontfelhő egy villámgyors adatfeldolgozást követően máris átadható a megrendelőnek, illetve a tervező kollégáknak. Ma már szinte kivétel nélkül minden tervezőprogram alapértelmezetten támogatja a pontfelhő állományok importálását, kezelését. Az egyik legnépszerűbb és legsokoldalúbb tervező szoftver, az Archicad E57 formátumban importálja a színes pontfelhőt vagy vegyük az Autodesk szoftvereket (AutoCad, Revit, Plant3D), amelyek pedig RCP formátumban fogadják a pontfelhőt. A pontfelhők nem felületeket, hanem diszkrét mérési pontokat tartalmaznak. A szoftverekbe importált pontfelhő kiváló referenciaként szolgál a 2D rajzkészítés vagy a 3D modellezéshez.
A 3D pontfelhő egyszerűen beimportálható az építész tervező szoftverekbe
A helyszínen felvett pontfelhő adatok feldolgozási folyamatáról készített videónkat megtekintheti Youtube csatornánkon:
(Egy kattintás: videó elindítása/leállítása - Két kattintás: teljes képernyős méret / normál méret)
Mi a 3D lézerszkenner bérmérés folyamata?
Előkészítés és projekt tervezés
Az épületfelmérés első lépése a felmérési terület és célok meghatározása. Ez magában foglalja a szkenner álláspontok számának becslését, a megfelelő szkennelési paraméterek (pl.: szükséges felbontás) kiválasztását és a kimenő formátum ( pontfelhő / 2D rajz (DWG, PDF) / 3D modell (IFC, PLA, PLN) ) egyeztetését. A pontos tervezés segít optimalizálni a szkennelési folyamatot és minimalizálni az utómunkálatokat. Szükség esetén előzetes helyszíni kiszállást is vállalunk vagy képes anyagot kérünk be az adott helyszínről a személyre szabott árajánlat összeállításához. Az árajánlat több tényezőből tevődik össze, amit az együttműködés kezdetén minden esetben egyeztetünk az ügyféllel.
Szkennelési folyamat
Meglévő épület esetén - legyen az bármekkora - tapasztalt kollégáink kiszállnak a helyszínre és teljeskörűen felmérik az épületet. Minden esetben teljeskörű felmérés történik, melynek eredménye - a megrendelői igényektől függően - szűrt, tisztított 3D pontfelhő; 2D felmérési tervek vagy akár teljes háromdimenziós modell is lehet. A 3D modell, illetve a 2D rajzok az épület fő elemeit tartalmazzák: falak, nyílászárók, tetőszerkezet, esetleg a gépészet, kiállások stb.. A 3D lézerszkenner beállítása után megkezdődik a szkennelés. A mérési folyamat során a 3D szkennert álláspontról álláspontra helyezzük át, így biztosítva, hogy a szkennelendő épület minden részlete rögzítésre kerüljön. A szkennelési folyamat során a lézerszkenner több millió pontot rögzít másodpercenként, amelyek mindegyike egy-egy koordinátapontként jelenik meg a pontfelhőben.
A megfelelő szkennelési paraméterek kiválasztása kulcsfontosságú lépés
Adatfeldolgozás
A szkennelés befejezése után a helyszínen felvett adatok feldolgozása következik. A legújabb generációs FARO Focus Premium 3D lézerszkenner esetén az adatfeldolgozás már a helyszíni mérés során elindulhat. A 3D lézerszkenner egy Android és iOs operációs rendszereken egyaránt futtatható mobil applikációval érkezik, amely a 3D lézerszkennelés közben valós idejű adatvizualizációt és előzetes helyszíni összefűzést tesz lehetővé. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a mérést végző kollégáink már a helyszínen visszajelzést kapnak a felmérési eredményekről, illetve az irodai adatfeldolgozás első lépéseit már a helyszínen el tudják végezni. Ennek köszönhetően az adatfeldolgozás időigénye tovább csökkenthető. Amennyiben a megrendelőnek csupán a fotorealisztikus, színes pontfelhőre van szüksége, azt akár már a mérés másnapján át tudjuk adni.
Rajzkészítés és 3D modellezés
A megrendelői igényeknek megfelelően a feldolgozott pontfelhőből természetesen részletes 2D rajzokat, illetve háromdimenziós modellt is készítünk. A 2D alaprajzokat, homlokzati rajzokat, illetve metszeti rajzokat az univerzális DWG formátumban adjuk át, míg a háromdimenziós modellt IFC vagy Archicad számára natívan megnyitható PLA formátumokban szolgáltatjuk.
A részletgazdag 3D épület modellt a helyszínen felvett pontfelhő alapján hoztuk létre
Mit tartalmaz a 3D lézerszkenner bérmérés?
Szükség esetén előzetes helyszíni kiszállás, egyeztetés, projekttervezés
3D lézerszkennelés, az épület digitalizálása
Ingyenes nézegető a pontfelhő projekthez
2D rajzok (alaprajz, metszeti rajz, homlokzati rajz, DWG, PDF formátumokban)
3D modell (PLA, PLN, IFC formátumokban)
Mennyibe kerül a 3D lézerszkenner bérmérés?
Több tényezőből tevődik össze a 3D lézerszkenner bérmérés költsége. A következő kérdések megválaszolását követően tudunk személyre szabott árat képezni ügyfeleink részére:
Hol helyezkedik el az építmény?
Mekkora és mennyire tagolt az épület?
Színes vagy nem színes pontfelhőre van szükség?
Mekkora az épület alapterülete, hány helység, hány emelet?
Körbe lehet-e járni az épületet?
Szükség esetén előzetes helyszíni kiszállást is vállalunk vagy képes anyagot kérünk be az adott helyszínről.
Amennyiben felkeltettük érdeklődését, kérje ajánlatunkat az alábbi kapcsolati űrlapon keresztül: